CINE AU FOST ANGAJAŢII I.P.L. REGHIN DECORAŢI PRIN DECRET PREZIDENŢIAL DE NICOLAE CEAUŞESCU ÎN ANUL 1973 ?

Site-ul “viselenuautermenlimita.ro” vă prezintă în exclusivitate cine au fost angajaţii fostei Întreprinderi de prelucrarea lemnului din Reghin care în anul 1973 au fost distinşi cu ordine şi medalii prin decret prezidenţial semnat de Președintele Consiliului de Stat, (din acea perioadă) Nicolae Ceauşescu.

În urmă cu 47 de ani 122 de reghineni au fost recompensaţi pentru merite deosebite în muncă, cu prilejul aniversării a 100 de ani de la înființarea Întreprinderii de prelucrare a lemnului Reghin.

În rândurile de mai jos vă prezentăm cine au fost muncitorii, tehnicienii, economiştii şi inginerii de la Întreprinderea de prelucrare a lemnului Reghin, județul Mureș, care au fost decoraţi ordine și medalii prin Decretul nr. 599/1973, publicat în Buletinul Oficial nr. 174 din 5 noiembrie 1973.

Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România decretează:

Art. 1. –

Se conferă ordinul Steama Republicii Socialiste România clasa a II-a tovarășului Emil N. Moldovan, director.

Art. 2. –

Se conferă Ordinul Muncii clasa a II-a tovarășilor:

Ioan M. Moroz, pensionar.

Laszlo A. Varga, pensionar.

Art. 3. –

Se conferă ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a III-a tovarășului Mihăilă I. Gliga, lăcătuș mecanic.

Art. 4. –

Se conferă Ordinul Muncii clasa a III-a tovarășilor:

Dumitru A. Anti, sortator.

Ferencz A. Bagoly, pensionar.

Alexandru S. Biro, tîmplar.

Petru V. Bunuș, pensionar.

Rafila I. Buga, tîmplar.

Ștefan D. Ghinescu, tîmplar.

Gheorghe N. Jacob, sortator-recepționer.

Gheorghe I. Koos, tîmplar.

Vasile I. Lihăt, lăcătuș.

Augustin T. Marian, președintele comitetului sindicatului.

Gavril T. Moldovan, tîmplar.

Maria T. Mozeș, tîmplar.

Petru P. Nagy, tîmplar.

Ludovic F. Papai, tîmplar.

Dumitru-Nicolae D. Petra, contabil șef.

Maria R. Pop, tîmplar.

Vasile I. Pop, director adjunct.

Alexandru M. Salcă, tîmplar.

Nicolae A. Salcă, lăcătuș.

Reinhold-Ștefan S. Schneider, șef de birou.

Ioan T. Someșan, tîmplar.

Vasile A. Stan, inginer principal.

Eugen-Vasile I. Tău, inginer șef.

Francisc I. Totpal, tehnician principal.

Jozsef A. Valter, pensionar.

Istvan G. Varga, pensionar.

Art. 5. –

Se conferă Medalia Muncii tovarășilor:

Țvetco B. Anglina, ascuțitor scule.

Ioan I. Asztalos, recepționer.

Iuliu F. Bagoly, maistru.

Alexandru L. Bako, șlefuitor.

Tiberiu S. Balint, reglor.

Mihail S. Barabas, tîmplar.

Vatlav N. Barabaș, lăcătuș.

Ștefan I. Bartha, tehnician principal.

Anton S. Baruch, frezor.

Manasie I. Basa, șef de secție.

Ioan A. Botoi, maistru.

Ioan S. Biro, tîmplar.

Francisc A. Birta, sortator.

Nicolae N. Bâzgan, șef de secție.

Ioan P. Branea, lăcătuș.

Pavel I. Bucșa, tîmplar.

Ioan I. Bunuș, gaterist.

Ioan C. Chiorean, sortator.

Vasile M. Cofari, tîmplar.

Nicolae N. Cotta, lăcătuș.

Vasile S. Cotoi, maistru.

Dumitru P. Dan, șef de echipă.

Francisc S. Demeter, maistru.


Martin I. Demeter, tîmplar.

Francisc A. Denes, tîmplar.

Ileana F. Dudas, lustruitor.

Ștefan I. Farkas, tîmplar.

Zita L. Farkas, vopsitor.

Ladislau M. Fogarasi, tîmplar.

Levenuț S. Frandeș, lăcătuș.

Traian I. Friciu, tîmplar.

Ioan I. Giorgică, tehnician principal.

Dieter Vilhelm S. Glatz, inginer șef.

Anton I. Gyorgy, tîmplar.

Mihăilă I. Hăbălău, maistru.

Iosif L. Heidel, lăcătuș.

Alexandru L. Hencz, tîmplar.

Alexandru V. Hintea, tîmplar.

Valeria I. Holircă, tîmplar.

Maria A. Huprich, fasonator.

Sela I. Kadar, strungar.

Jozsef I. Kadar, pensionar.

Adalbert L. Kiss, maistru.

Alexandru M. Kiss, tîmplar.

Emil I. Klementisz, maistru.

Grigore G. Kovacs, gaterist.

Alexandru R. Kreiter, lăcătuș.

Ioan A. Kuti, tîmplar.

Ilie F. Lateș, sortator.

Eugen D. Liți, tîmplar.

Gheorghe G. Lurtz, tîmplar.

Dezideriu I. Margit, tîmplar.

Vilhelm I. Marosvolgyi, maistru principal.

Eugen Victor P. Milășan, frezor.

Nicolae N. Moldovan, maistru.

Alexandru I. Molnăr, tîmplar.

Gheorghe, G. Mozes, tîmplar.

Laioș L. Nagy-Balint, tîmplar.

Ludovic P. Nagy, tehnician principal.

Iozsef I. Nyika, ascuțitor de scule.

Vladimir A. Novitchi, mecanic șef.

Pavel P. Oltean, motopompist.

Zaharie I. Oltean, sortator.

Teodor I. Pescăruș, tehnician principal.

Alexandru G. Petrișor, ascuțitor de scule.

Mihail I. Pocsai, lăcătuș.

Axenie I. Pop, tîmplar.

Sabin A. Pop, tîmplar.

Alexandru A. Popa, tehnician principal.

Florea I. Precub, tîmplar.

Alexandru A. Racz, tîmplar.

Gheorghe G. Reischenberger, strungar.

Vasile G. Sandor, gaterist.

Ioan I. Șerbănuți, tîmplar.

Victor F. Șerbănuț, tîmplar.

Ladislau I. Sillo, strungar.

Eugen I. Suceava, maistru.

Iuliu A. Suciu, lăcătuș.

Maria I. Suciu, tîmplar.

Ioan P. Szabo, ascuțitor de scule.

Iosif S. Szanto, dulgher.

Laszlo L. Szocs, tîmplar.

Iosif N. Sztrigui-Szabo, vopsitor.

Iosif I. Tavaszi, maistru.

Ioan I. Tătar, operator.

Ioan I. Târnăvean, lăcătuș.

Mihăilă Ioan L. Vajda, inspector principal.

Istvan L. Varga, șef colectiv proiectare.

Arpad A. Vita, contabil revizor principal.

Constantin F. Zuga, uscător-aburitor material lemnos.

Președintele Consiliului de Stat,
NICOLAE CEAUȘSCU

București, 3 noiembrie 1973.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *